S růžovou

7. března 2010 v 0:08 | SP
Řád je krásný. Je krásný,jen když se docílí poprvé. Když vystoupí z chaosu. Když jednotlivé položky se zakloubí do vnitřní logiky, nic neschází, nic nepřebývá. Je to jako zázrak prozření. Je nastolen řád. Zdá se, že nyní jsme pochopili, máme systém a vše už půjde snadno. Ale řád platí jen chvíli. Je lidský, tudíž nedokonalý.Za chvíli nudí, je jak těsná kazajka. Už neskýtá výhled, který zdál se obsahovat logiku světa. Nefunguje.Je brzdou a stíní obzoru. Čekáme na nové prozření, platformu, ze které se nově rozhlédneme a nadýchneme stříbrojasného vzduchu. Znovu nám narostou křídla. Jsme přece stvoření Boží.
Napadlo mě to v souvislosti s krajkou. Ta paličkovaná má tolik možností a systémů, v každé Evropské zemi má trochu odlišnou tradici, kánony, řemeslné postupy. Myslela jsem si, že z řemesla paličkované krajky, už vím všechno a další je už jen variací téhož. Stačilo navštívit Italii.
Florentský řetízek, fenomén. Stačí otevřít knihu o evropské krajce a dívat se pozorně. A tolik je těch, co si troufají tvrdit že vědí a umějí všechno. Že vědí, co je správně. V krajce je všechno dovoleno v našem svobodném, postmoderním světě. Stejně, jako v životě. Svoboda. Použitelná jen ve chvíli, kdy jí nastolíme nějaký řád.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama