Vánoce

31. března 2010 v 13:05 | SP
U nás jsme už všichni velcí a nikdo nevěří na zrození Spasitele. Jednu z nezbytností našich Vánoc, piškoty /hodí se na vosí hnízda, tvarohový dort a rumové koule/, jsme dojedli minulý měsíc.Před svátky je zlevnili v Tesku, tak jsme měli velkou zásobu - nikdy nevíš, jestli pečeného cukroví bude dost. Nicméně, k pečení jsme se vloni nedostali, poslepovali jsme koupené sušenky máslovými nádivkami a polili čokoládou. Neupekla jsem ani tradiční bábovku v hliněné kapří formě. Davávala jsem do ní příšky, rozinky, kousky čokolády a kandované ovoce. Neměli jsme ani stromeček. Ale štědrovečerní večeře se vydařila a milých, drobných dárků bylo dost. Inu, dospělé děti v nekonzumní, nekřesťanské rodině. Zbývá jen vzájemná láska a teplo rodinného krbu. Trochu tajemné atmosféry dodalo jen mihotavé světlo svící. Ztratilo se vněm, že jsme nestihli ani předvánoční úklid.
 Na Vánoce jsem se těšila, když jsem byla hodně malá, dělaly se pro mě a tajilo se mi to. Od okamžiku aktivní účasti - úklid, pečení - bylo použitelné jen školní prázdno. Oddych před pololetním vysvědčením, které , pro mou matku, bylo vždy nečekaným úderem. A já to věděla dopředu.
 Pak přišla doba, kdy jsem, přípravu Vánoc, tajila svým dětem. Můj muž se mě ráno, před Štědrým večerem, zeptal : ,, Máme dárky pro děti ?" A měli jsme. Někdy jsem se ztrefila a měly z nich i radost. Když byly maličké, měly radost vždycky. A já se těšila, jak si konečně odpočinu, když je navařeno a napečeno. Nezřídka však udeřila chřipka a já byla ráda, že si to alespoň v klidu odstonám.
 Možná bych i podlehla kouzlu vánoc, kdyby kolem nejásaly už od října. Měla bych se odstěhovat někam na samotu,kde věci dostávají svůj logický, původní význam. Ale měla bych daleko do krámu. Musela bych se naučit chovat kozu se slepicema a pěstovat brambory. Ostatně, nemám ani na to stěhování.
 Možná jsou, pro mě, svátkovatějším svátkem Velikonoce. Jaro je opojné. Zázrak prvních lístků a kytiček.Ukřižování je silný příběh a týká se nás všech, kdo se snažíme zachovat si lidství v postmoderním světě.
 Nebudu barvit vejce, péct beránka a mazanec. Doufám, že , kromě vnuků, nikdo u nás nezazvoní s pomlázkou. Ale Velikonoce znamenají, že zima je pryč, zazelenají se louky, příjdou jarní bouřky a teplé noce. Kdo by se těšil na Vánoce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama