Moje země

22. března 2012 v 12:31 | SP
Jsem bezzemek. To je méně než chalupník a domkař. Je to člověk, který slouží za mzdu, někdy jen byt a stravu. Podomek, služka, děvečka. Když nemá z čeho ušetřit na stáří a přestane pracovat, nemá kam složit hlavu.Nepatří mi ani ten kousek země, kde jsou pohřbeni mí blízcí. Pronajímám si ho a když za dva roky zase nezaplatím, ztratím právo ho užívat. Co se stane s nebožtíky, nevím. Narodila jsem se na české půdě a nevládnu jiným jazykem než mateřštinou. Představuji si, že bych zde měla mít jakési domovské právo, být tu doma. Právo neumřít hlady, když ostatní rodáci z užívání české země prosperují. Jinak, mi bezzemci, po vyčerpání svého bankovního účtu, staneme se běženci, tuláky, žebráky. Bezdomovci. V dnešních časech je mnoho takových, kteří zoufale hledají místo, kde se usadit a přežít. Svět se za časů rychlých dopravních prostředků a internetu zdánlivě zmenšil. Najednou zřetelně vidíme, jak je naše modrá planeta malá a opuštěná uprostřed nekonečného vesmíru.Dá se o ní snadno uvažovat jako o našem společném domově.Můj syn se vrátil z Japonska a přinesl překvapivou zprávu, že tam jsou lidé, v podstatě, stejní jako tady.Zdá se na snadě, že naše planeta, má rodná země, mé město, je mým domovem, Pokud si ale nezaplatím a nezaknihuji svůj díl, nic mi tu nepatří. Jediným mým vlastnictvím je to území, kam vstupuji, když sním. Je to krajina tak obsáhlá, že je k podivu, jak se naskládá do drobných záhybů mého mozku. Možná svou hlavou jen procházím a je to jen energie. Svět tak podobný i nepodobný ,,skutečnému". To je ta země, kam odejdu, až tuto opustím. Země, na věky, má.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michal Ernat Michal Ernat | Web | 22. března 2012 v 15:04 | Reagovat

zajímavý článek... smutný...díky.

2 Vlaďka Vlaďka | Web | 22. března 2012 v 18:10 | Reagovat

Přišli jsme na svět s ničím a s ničím z něho zase odejdeme, jedno kolik toho nyní vlastníme. V tom je spravedlnost. Obrázek opět překrásně ilustruje slova.

3 krajkářka krajkářka | 23. března 2012 v 8:14 | Reagovat

[1]: Snad z toho ani nemohu být smutná. Můj skutečný domov je v českém jazyce, v české kultuře. Konec konců, jsem krajkářka. To je jedno ze řemesel stále udivujících nadšené cizince, kteří takovou tradici ve své zemi nemají, třebaže původně to řemeslo přišlo k nám od nich. Typické je, že většina Čechů o něčem takovém vůbec neví. Obchod s krajkou, krajkářské školy,byly předhozeny neúprosnému tržnímu prostředí. Stát, zdá se, s kulturou jen kšeftuje, ve skutečnosti o ni starost nemá......

4 krajkářka krajkářka | 23. března 2012 v 8:22 | Reagovat

[2]: Pokud chceme být opravdovými křesťany, opravdovými budhisty, pokud chceme být otevřenými, nezatíženými a svobodnými, nemít nic, být svobodný jako pták, letět svým životem na křídlech úžasu. milosrdenství, pokory a soucitu, je překrásný úděl. Tak pro matku Terezu.Kdo z nás to dokáže. Z nás, co máme rádi svoje hnízdo, svůj hrníček a sváteční ubrus. Ale, člověk by se měl těšit z toho, co mu osud poskytne a neupínat se k tomu, co nemůže mít.

5 Vlaďka Vlaďka | Web | 25. března 2012 v 9:37 | Reagovat

[4]: To je pravda, ale po nějaké době zjišťuju, že honit se za nějakým majetkem, hromaděním věcí, je naprostá hloupost. Stačí jen to nejnutnější. A když už to své vysněné hnízdečko po létech dřiny mám, zjišťuju, že ho vlastně ani tak velké nepotřebuju, že jsem byla stejně spokojená v dvoupokojáku, a že je tu starost, co s tím vším. Někdy mám pocit, že mě věci zavalí.

6 krajkářka krajkářka | 25. března 2012 v 19:07 | Reagovat

Věčné dilema, člověk má potřebu zajistit se na horší časy. Časy co příjdou nás však vždycky zaskočí požadavky zcela jinými, než na které jsme se připravili. To, co jsme si nashromářdili do svých komůrek je najednou přítěži a schází něco docela jiného.Někdo to má tak i se vzděláním a profesí. Člověk míní .... jak se říká.Snažím se sledovat svůj vnitřní hlas. Mívá pravdu ..... i když je někdy zcela v opozici k obecnému mínění.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama